Wysyłka samochodu za granicę: Wskazówki i poradyWysyłka samochodu za granicę nie jest łatwym zadaniem. Wymaga starannego planowania, szczegółowej kontroli i dokumentacji oraz mnóstwa biurokracji. Wysyłka pojazdu do innego kraju nie jest czymś, co większość ludzi robi regularnie, więc zrozumiałe jest, że niektórzy mogą uznać ten proces za zagmatwany. Istnieje wiele firm transportowych, które oferują usługi w zakresie wysyłki samochodu za granicę. Ten przewodnik pomoże Ci lepiej zrozumieć cały proces.

Proces wysyłki samochodów

Proces wysyłki samochodu jest nieco inny dla każdego nadawcy. To powiedziawszy, są pewne rzeczy, które są wspólne dla wszystkich metod wysyłki. Firma transportowa odbierze Twój pojazd i przetransportuje go do portu. Samochód zostanie załadowany na statek kontenerowy, który przewiezie go do miejsca przeznaczenia. Gdy samochód dotrze do kraju przeznaczenia, służby celne dokonają jego inspekcji i pobiorą stosowne cła i podatki importowe. Przejdźmy do niektórych szczegółów procesu wysyłki samochodów.

Konteneryzacja - Najczęstszą metodą wysyłki samochodów jest konteneryzacja. Aby wysłać samochód w kontenerze, musi on zostać zdemontowany i całkowicie zapakowany w drewnianą lub plastikową skrzynię. Skonteneryzowane pojazdy są układane jeden na drugim w kontenerze.

RORO - statki typu Roll-on Roll-off, znane również jako statki typu ro-ro, są przeznaczone do częściowego załadunku. Samochody będą wjeżdżać na statek i z niego zjeżdżać. Dokładne szczegóły będą się różnić w zależności od firmy przewozowej.

Break Bulk - statki Break Bulk nie są przeznaczone do transportu samochodów. Są one zazwyczaj używane do transportu towarów masowych, takich jak węgiel, żelazo i inne minerały.

Rzeczy, które należy wiedzieć przed wysłaniem samochodu za granicę

Zdecydowałeś się na wysyłkę samochodu za granicę. Świetnie! Zanim się zbytnio podekscytujesz, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz decyzję.

  • Czy Twój samochód kwalifikuje się do wysyłki międzynarodowej? Zasady i przepisy są różne dla każdego kraju. Upewnij się, że Twój samochód może zostać wysłany do wybranego miejsca przeznaczenia.
  • Czy Twój samochód posiada wszystkie dokumenty wymagane w miejscu przeznaczenia? Niektóre kraje wymagają dodatkowej dokumentacji podczas importu pojazdu. Przed wysyłką upewnij się, że masz wszystko, czego potrzebujesz.

Pakowanie i sprawdzanie pojazdu

Zanim twój samochód dotrze do portu, będziesz musiał go spakować. Jeśli wysyłasz samochód, który jest nadal sprawny, upewnij się, że oczyściłeś wnętrze z wszelkiego jedzenia, napojów i innych przedmiotów, które mogłyby przyciągnąć gryzonie. Usuń wszystkie opony zapasowe, narzędzia i wszelkie luźne przedmioty, które mogłyby wypaść z pojazdu podczas procesu transportu. Jeśli wysyłasz samochód, który nie jest sprawny, pamiętaj, aby go wyczyścić i zapakować tak, jakby to był loveseat. W zależności od firmy przewozowej, będziesz musiał umieścić swój pojazd w specjalnej skrzyni na czas transportu. Jeśli pojazd będzie wysyłany statkami typu roll-on, roll-off, samochód będzie wjeżdżał i wyjeżdzał ze statku. Przed wysyłką upewnij się, że Twój pojazd został sprawdzony przez mechanika. Będzie on w stanie poinformować Cię o ewentualnych uszkodzeniach lub potrzebnych naprawach.

Określenie, jakich formalności importowych potrzebujesz

Niektóre kraje mają ścisłe zasady i przepisy dotyczące importu pojazdów. Jeśli wysyłasz swój samochód do jednego z tych krajów, może być konieczne uzyskanie pozwolenia na import. Poniżej znajduje się kilka przykładów krajów, które mogą wymagać pozwolenia na import.

  • Wielka Brytania - Wielka Brytania wymaga Carnet de Passage. Jest to międzynarodowy dokument celny używany do tymczasowego importu i eksportu pojazdów.
  • Francja - Francja ma dwa rodzaje zezwoleń dla pojazdów przybywających z zagranicy. Karnet ATA jest używany dla pojazdów komercyjnych, a karnet typu A dla pojazdów prywatnych.
  • Hiszpania - W zależności od wieku pojazdu i wartości, może być konieczne wypełnienie faktury i zakup ubezpieczenia.

Certyfikacja eksportowa i TAP

Przy wysyłce samochodu ze Stanów Zjednoczonych może być wymagane dostarczenie Certyfikatu Eksportowego. Dokument ten pozwala urzędnikom celnym dowiedzieć się, że podatki za Twój pojazd zostały zapłacone. Auto Passport (TAP) - jest to program prowadzony przez Departament Transportu Stanów Zjednoczonych. TAP jest dobrowolnym programem, który przyspiesza proces eksportu podczas wysyłki pojazdu.